A A A

Coco Chanel – zwycięstwo elegancji

1. Tajemnica talentu

Coco Chanel była, co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości, geniuszem. Wyszła z nizin społecznych i nędzy i w ciągu niewielu lat stała się jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych kobiet Europy, w jakiejś mierze i świata. To ona przecież zaczęła w pewnym momencie dyktować jak mają się ubierać kobiety, jakich używać perfum, jaką biżuterią się ozdabiać, w jaki sposób się zachowywać w zwykłych, codziennych sytuacjach.

Wielu autorów opracowań jej dotyczących nie wyjaśnia skąd wzięły się kreatorskie umiejętności Chanel. Niektórzy twierdzą, że nabyła ich obcując ze środowiskiem arystokratycznym.

Warto więc zwrócić uwagę na to, że gdy arystokracja zainteresowała się młodą dziewczyną, to zwróciła uwagę na jej oryginalne i eleganckie stroje i kapelusze. Chanel zaprojektowała je i uszyła sama. Już po pierwszych jej kontaktach z wyższymi sferami ich przedstawicielki prosiły ją o uszycie im podobnych kreacji.

Gdzie i jak Chanel nauczyła się zatem tego, co dało jej sławę i pieniądze?

Gabrielle Bonheur Chasnel urodziła się w 1883 r. w bardzo biednej, chłopskiej katolickiej rodzinie. Swoją edukację rozpoczęła w wieku dwunastu lat, gdy po śmierci matki trafiła do sierocińca prowadzonego przez zakonnice. Zakonnice zajmowały się nią przez dziesięć lat, podczas których tylko kilka razy opuściła klasztorne mury. W pewnym momencie siostry uznały, że przegotują ją do pracy w krawiectwie. Wprost spod opieki sióstr wkroczyła w wielki świat. Co charakteryzowało styl Chanel?

Jej kreacje były proste, skromne, wygodne, głęboko i wyraźnie związane z tradycją. Do końca życia Chanel przeciwstawiała się wulgarności kobiecego stroju i lansowała w modzie styl, któremu nic nie można było zarzucić z moralnego punktu. Bardzo ostro wystąpiła przeciwko spódniczkom mini. Kpiła zawsze z tych bardzo nowoczesnych kreatorów mody, którzy, jej zdaniem, oszpecali kobiety, wyśmiewała ich homoseksualne skłonności.

Czy te cechy i zachowania Chanel nie mają związku z wychowaniem i wykształceniem, których nabyła w katolickim klasztorze?

Wśród osób, które miały wpływ na jej osobisty rozwój i charakter jej kariery należy w pierwszym rzędzie wymienić kobietę, którą Europa znała jako Misię Sert. Była to Polka i katoliczka Maria Zofia Godebska, córka znanego rzeźbiarza Cypriana Godebskiego. Gdy umierała to Chanel sprowadziła jej polskiego księdza i zamówiła Mszę św. w polskim kościele. Czy oddziaływanie Godebskiej na Chanel nie korespondowało z jej nabytą na zakonnej pensji formacją?

Strony: 1 2 3 4 Następna »