Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serwujemy wino, czyli mały poradnik savoir-vivre

Redakcja
Zapewne każdy z nas zastanawiał się, w jakiej temperaturze, do jakich potraw i w jaki sposób podać wino. Ta "trudna" sztuka, po lekturze poradnika może stać się prostsza, niż sądzimy.

Mamy lato, czas wypoczynku i relaksu. Każdy z nas chciałby spędzić go w towarzystwie w ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Może to być wieczór z bliską osobą przy blasku żarzącego się ognia, kolacja przy świecach lub mniej kameralne spotkanie. W każdym przypadku, ciekawą propozycją jest wspólne skosztowanie wina. O co należy zadbać, aby cała sztuka serwowania napoju bogów wypadła elegancko, a spędzony w towarzystwie czas upłynął miło?

Wybór gatunku wina powinien być uzależniony od rodzaju dania z którym będzie ono spożywane. Nawet walory najlepszego wina można obniżyć, jeśli podamy je z niewłaściwą potrawą. Trunek powinien być utrzymany w odpowiedniej temperaturze, a serwowaniu wina powinien towarzyszyć odpowiedni rytuał. To wszystko zostanie omówione w niniejszym poradniku.

Jakie wino, do jakiej potrawy?

Przed posiłkiem należy podawać wina pobudzające apetyt, czyli aperitify, np. wermuty, wina gorzkie, oraz wina południowe, jak Porto.

Do przekąsek możemy zaserwować wina białe wytrawne, jak francuskie bordoskie, np. Graves, lub alzackie: Sylvanerlub Knipperle, węgierskie - Rizlingi, gruzińskie - Cinandali, Gurdżuani, Żilawka, rumuńskie - Feteascalub, czy bułgarskie - Dimiat.

Do ryb i białego mięsa lub drobiu podajemy wina stołowe - białe półwytrawne lub półsłodkie, jak francuskie bordoskie np. Barsaclub Sauternesi burgundzkie - Chablis, węgierskie - Tokaj, Szamorodni lub Furmint, rumuńskie - Axente-Sever lub Rulanda (Nie podaje się czerwonego wina do ryby - duża ilość zawartego w winie garbnika utrudnia jej strawienie, jak również białego wina do rostbefu oraz polędwicy).

Do dziczyzny - wina czerwone bordoskie np. Margaux, St. Estephe lub St. Emilion, burgundzkie - Pommard, Chambertin, węgierskie - Egri Bikaverlub Szekszardi, bułgarskie - Gamza, Mavrud.

Do serów - wina czerwone pełne w smaku: burgundzkie, np. Cios de Yougeot, czy węgierskie - Egri Burgundi.
Do owoców, ciast i deserów - wina słodkie, jak Haut Sauternes, Tokaj, Malaga, również południowe półsłodkie - Madera lub Porto.

Wyjątek stanowią sałatki i potrawy z octem. Do tych przysmaków z reguły nie podajemy wina.

Temperatura podawania trunków:

Wina typu aperitif, podaje się w temperaturze pokojowej lub ochłodzone do 10-12 stopni Celsjusza.
Wina białe chłodzi się do temp. 8-10 stopni Celsjusza (im trunek słodszy - tym lepiej ochłodzone).
Wina czerwone serwuje się w temperaturze pokojowej, ok. 16-20 stopni Celsjusza
Burgundy w temperaturze 15-16 stopni Celsjusza.
Bordoskie w temp. ok. 18 stopni Celsjusza.
Wina różowe w temperaturze 8-10 stopni Celsjusza.

"Złote" zasady serwowania wina

Należy pamiętać, że wina białe zawsze podajemy przed czerwonymi. Wina młode zaserwujemy przed starszymi. Wina wytrawne przed słodkimi, a wina lekkie przed cięższymi.

Jak zawsze, w życiu nie ma reguły. Wyżej podanych zasad, nie należy trzymać się sztywno, a jedynie potraktować je jako wskazówkę. Na przyjęciu podamy słodkie Riesling na sam koniec posiłku, po wytrawnych winach czerwonych. Stosujemy się wtedy do zasady trzeciej, jednocześnie łamiąc regułę pierwszą. Jak widać, także i przy serwowaniu trunków należy zachować rozsądek i wyczucie dobrego smaku.

Kieliszki

Jakość, grubość, barwa i kształt kieliszków odgrywają ważną rolę w uzyskaniu pozytywnych wrażeń wzrokowych, zapachowych i smakowych oraz efektów organoleptycznych.

Barwa biała szkła, jest używana w celu podziwiania klarowności wina, połysku i pięknej barwy. Szkło powinno być cienkie, by istniała możliwość ogrzania wina ciepłem własnej ręki. Równocześnie kieliszek powinien mieć wyraźną nóżkę, która zapobiegałaby ogrzewaniu się jego zawartości w przypadku, gdy jest to niepożądane. Zalecana pojemność kieliszka powinna być dość duża i wahać się od 110 do 140 ml. Kieliszek napełniamy tylko do dwóch trzecich objętości, czyli wlewamy do niego 80-100 ml trunku.

Do win francuskich zastosujemy duże kieliszki na nóżce średniej długości. Do win reńskich tradycyjne kieliszki płaskie, na wysokich nóżkach - mogą być ozdabiane. Wina mocne południowe (np. sherry, porto i madera) zaserwujemy w kieliszkach niniejszych o pojemności 75-85 ml oraz węższe (np. w kształcie tulipana, osadzone na krótkiej nóżce).
Szampana lub wino musujące ze względu na zawarty w napoju dwutlenek węgla, który szybko się ulatnia stosuje się tzw. kielichy szampańskie. Wąskie, rozszerzające się ku górze, na niskich nóżkach. Wysokie i smukłe kieliszki świetnie harmonizują się z unoszącymi się w płynie perlistymi bąbelkami.

Kieliszki, w których wino będzie podawane, można wcześniej nim delikatnie przemyć. Wówczas napój bogów będzie smakował najlepiej.

Savoir vivre

Przed podaniem wina, musimy uporać się z folią zabezpieczającą, którą należy obciąć na tyle nisko, aby wino nie miało z nią kontaktu. Podczas otwierania butelki ważne jest, aby podczas wyciągania korka nie doszło do wystrzału - ten zwyczaj jest zarezerwowany dla szampanów.

Następnie należy skosztować odrobinkę wina (nie możemy podać gościom wina, które jest zepsute).
Przy nalewaniu dojrzałego wina lekko pochylamy kieliszek. Powinno się trzymać go za nóżkę i nalewać wino po ściance kieliszka. Przy nalewaniu wina młodego nie trzeba trzymać kieliszka w ręku, jednak należy lać wino dostatecznie powoli aby się nie wzburzyło.

Ważną zasadą jest, aby podczas nalewania nie zasłaniać swoim ciałem butelki, czy kieliszka, jak również to, że przy nalewaniu butelkę trzymamy w taki sposób, aby była zwrócona etykietką do osoby, której serwujemy wino.

Kieliszki do białego wina napełniamy do połowy, kieliszki do wina czerwonego napełniamy w około jeden trzeciej ich objętości.

Z reguły wino najpierw podajemy kobiecie, jednak w dobrych restauracjach, kelner odrobinę wina podaje do skosztowania osobie zamawiającej, a po akceptacji rozlewa trunek po kolei pozostałym osobom, jednak rozpoczynając od osoby po prawej stronie zamawiającego, a kończąc na samej osobie zamawiającej.

Źródło: Wina - Poradnik Savoir vivre
money.pl
Etykieta podawania wina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto