A A A

Przygotowanie mieszkania na przyjęcie gości - materiał z 1938 r.

Przed przyjęciem gości mieszkanie powinno być gruntownie posprzątane i doskonale wywietrzone z zapachów kuchennych, zaprawy podłóg itp., a temperatura w po­kojach .nie powinna być wysoka, gdyż skupienie większej ilaści osób podwyższy ciepłotę i może wywołać duszność. W wielu domach urządzanie przyjęcia powoduje wysprzątanie tylko pokoi przyjęć, zaś na­gromadzenie rzeczy zbędnych w innych po­kojach, w nieporządku i nieładzie.

 

W łazience często stoją galaretki do zastygnięcia l tace z kanapkami, w sypialni, gdzie wycierało się owoce, leżą ścierki itd. Jeżeli absolutnie nie da się inaczej zrobić l przy ciasnocie mieszkaniowej łazienka i sypialnia muszą służyć za lodownię i kredens — to trzeba przynajmniej pamiętać by rzeczy te na czas usunąć i całe mieszkanie — tak jak i powinno być na codzień — było w idealnym porządku. Z przedpokoju trzeba usunąć okrycia domowników i uprzątnąć stół, by goście mieli miejsce na położenie rękawiczek, szali, zarękawków itp. Jeżeli przedpokój jest zbyt mały l wskutek tego nie jest stale umeblowany, należy pamiętać o wstawieniu jednego lub dwu krzeseł, by panie mogły usiąść i zdjąć wygodnie deszczowce i śniegowce. Również w łazience trzeba położyć mydło i szczotkę do paznokci na widocznym miejscu oraz powiesić czysty ręcznik, gdyż ktoś z gości może chcieć umyć ręce. Z biurka trzeba usunąć listy, papiery i rzeczy bardziej osobiste i przygotować dostateczną ilość popielniczek, zapałki i papierosy, które zasadniczo powinny być nawet w domu, w którym nikt z domowników nic pali.

Kwiaty nadają każdemu wnętrzu miły i wesoły wygląd, to też nie powinno ich zabraknąć w wazach i flakonach. W zimie można zastąpić je kwiatami doniczkowymi, jodłą lub suszonymi trawami i źdźbłami. Kwiaty szklane, porcelanowe, z masy itp. są tylko wówczas ozdobą, gdy są naprawdę artystycznie wykonane i nadają się tylko do nowoczesnych urządzeń. Kwiatami z papieru, bibułki, materiału lub włóczki stanowczo mieszkania ozdabiać nie można. Do warunków dobrego nastroju na każdym przyjęciu należy dobre oświetlenie, światło zbyt ostre powoduje zmęczenie oczu, zaznacza ostro rysy twarzy, podkreśla bladość, wgłębienia i cienie, co wywołuje przykre uczucie. Najmilsze zaś wrażenie, naj­bardziej sprzyjające rozmowie i nawiązaniu sympatii sprawia dyskretne oświetlenie wypływające z barwnego kielicha abażuru, przy czym skala efektów i pomysłów ma szerokie pole do popisu.

Przed przyjęciem trzeba też pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej ilości szkła, porcelany, srebra, półmisków, talerzy i klo­szów na owoce i bielizny stołowej, by w czasie przyjęcia nie trzeba było niczego szukać i wyjmować gdzieś z dna szuflad.

Szkło wyciera się specjalną ścierką do szkła, lub ścierką gładką lnianą, gdyż inne pozostawiają smugi i niteczki.

 

Jeżeli podaje się coś w kryształach, których nie .używa się na codzień trzeba doskonale wymyć szczoteczką wszystkie ząbki i rowki; gdyż zwykle gromadzi się w nich kurz i brud.

 

Srebro najlepiej wyczyścić sproszkowaną kredą ze spirytusem denaturowanym, pamiętając o tym by nie zostawiać zacieków koło rzeźb i monogramów.

Na klosz do owoców talerz lub koszyczek układa się szerokie liście dzikiego wina, klonu, kasztanów itp. lub w braku
ich koronkową serwetkę. Na nią kładzie się owoce, wybierając by nie były wielkie
i układa mieszając gatunki. Można też układać owoce wprost na kloszu, tworząc nie wysokie piramidki z owoców o różnej barwie lub tylko jednokolorowe. Winogrona dzieli się na niewielkie części, gruszki i jabłka powinny być doskonale wytarte czystą ściereczką tak, by błyszczały.

 

I. Grz., Wizyty i przyjęcia, „praktyczna Pani” nr 52 z 24.12.1938 r., s. 17.