A A A

Wysiadanie z pociągu

Pociąg zatrzymuje się na końcowej stacji. N korytarzu wagonu stoi już długa kolejka do wyjścia. W przedziałach przy wyjściu siedzą jednak jeszcze ludzie. Teraz próbują je opuścić. Nikt z kolejki nie pozwala im jednak wyjść na korytarz.

To częste zjawisko, które można zobaczyć w polskich pociągach. Zawsze obserwuje ludzi w tym momencie i bardzo rzadko widuję takie osoby w kolejce, które się zatrzymają., by umożliwić innym opuszczenie przedziału.

Gdyby w wagonie byli sami ludzie z klasą mogłoby dojść do sporu kto kogo przepuści, ci z kolejki tych z przedziału czy ci z przedziału tych z kolejki. Spór kończyłby się szybko uśmiechami i kompromisem.

Gdyby w wagonie byli ludzie dobrze wychowani i myślący perspektywa społeczną opuszczanie wagonu przypominałoby działanie zamka błyskawicznego – jedna osoba z kolejki – jedna osoba z przedziału – jedna osoba z kolejki.

Osoba kierująca się w życiu zasadami savoir vivre idąca w takiej kolejce będzie proponować z uśmiechem osobom z kolejnych przedziałów, że ich przepuści.