A A A

Herbatka popołudniowa – artykuł z 1939 roku

Zapraszając do siebie znajomych, musimy zastanowić się nad porą w której będziemy ich gościć i nad tym czym ich poczęstujemy. Formą przyjęcia może być śniadanie, obiad, herbatka popołudniowa lub wieczorna, kolacja dancing domowy, bridge, raut, bal, piknik itp.

Najłatwiejszym sposobem przyjęcia dostępnym nawet dla ludzi rozporządzających tylko skromnym budżetem, jest herbatka popołudniowa. Można ją urządzać okazyjnie lub też stale w dni z góry oznaczone, a skala przyjęcia może się wahać od skrajnej skromności aż do przepychu, Przed wyznaczoną godziną, na którą się prosiło wszystko powinno być przygotowane w kuchni lub kredensie, gospodarze domu ubrani i gotowi do przyjęcia gości, służąca w czystym białym fartuszku i czepeczku. Pierwszym przybyłym podaje się po mniej więcej dziesięciu minutach, choćby nikt inny jeszcze nie nadszedł. Tak samo i następnym gościom, nie czekając aż wszyscy się zbiorą. Najlepiej gdy służąca przynosi napełnione już filiżanki herbatą lub czarną kawą a owoce i słodycze stoją na stolikach i gospodarze sami częstują. Filiżanki podaje się na spodku, jeżeli jeden garnitur nie wystarcza i musimy dać drugi odmienny, trzeba uważać by spodek i filiżanka były z tego samego kompletu. Po prawej stronie filiżanki kładziemy na spodku łyżeczkę a każdemu z gości trzeba dać talerzyk deserowy lub kryształowy.

Herbatę podaje się w filiżankach napełnionych tylko do trzech czwartych, aby przy nakładaniu cukru, cytryny i dolewaniu śmietanki lub rumu nie przelewały się na spodki. Przynosząc filiżankę trzeba też zwrócić uwagę czy płyn się nie wylał i w takim razie zmienić spodeczek. Zwykle na herbatce popołudniowej nie podaje się serwet tzw. podwieczorkowych lecz małe serwetki ozdobione koronką, haftem lub koronkowe. Kładziemy ją na talerzyku deserowym a na niej stawiamy spodek i filiżankę. Bardzo też ładnie wygląda na porcelanowym talerzyku maleńka serwetka koronkowa lub haftowana a na niej talerzyk kryształowy. Filiżankę na spodku podaje się wtedy osobno. Na talerzyku kładziemy łyżeczkę, jeżeli podajemy konfitu­ry, widelec i nóż deserowy, jeżeli są owoce i widelec do tortów, ciastek itp.

Można też w rogu pokoju ustawić stoliczek przykryty serwetą i na nim ustawić samowar i słodycze, oraz serwis podwieczorkowy, talerzyki, noże, widelce, łyżeczki i serwetki podwieczorkowe. Ten sposób podania jest bardzo wygodny, zwłaszcza gdy nie ma służącej i pani domu musiałaby wciąż wychodzić do kuchni. Trzeba pamiętać o włożeniu do cukiernicy łyżeczki lub szczypiec do cukru, widelczyka do cytryny, widelca do pączków itd.

Serwetek papierowych nie podaje się, chyba tylko do owoców lub soków. Herbatkę popołudniową można urządzić 'już od godziny 16-ej i można podawać do wyboru herbatę i czarną kawę. Do czarnej kawy można podać likiery, koniak, bitą śmietanę i śmietankę w małych dzbanuszkach. Do herbaty podaje się cukier, cytrynę, rum i śmietankę i rzeczy, te umieszczamy razem na małej tacy. Gości poczęstować, możemy tortami, pączkami, owocami, konfiturami, ciastkami i wszelkiego rodzaju słodyczami.

Przy wystawniejszym przyjęciu można podawać likiery, miód i wino lekkie francuskie, słodkie lub deserowe. Wino nalane w kieliszkach roznosi się na tacy, likiery powinno się podawać w kilku .gatunkach i nalewa się każdemu indywidualnie. Możemy jednak, zwłaszcza przy stałym urządzaniu herbatek popołudniowych co pewien czas poczęstować gości tylko herbatką i jakimiś nawet całkiem skromnymi ciasteczkami lub herbatnikami, gdyż przy tym rodzaju przyjęć walory wewnętrzne, umiejętność konwersacji i obycie światowe zastępują w zupełności przysmaki kulinarne.

I. Grz., Wizyty i przyjęcia, „Praktyczna Pani” nr 2 z 7.01.1939, s. 16.