A A A

Instrukcja zachowania się w trakcie programów telewizyjnych

1. Mężczyzna powinien być ubrany w czarny lub ciemnoszary (najlepsze i najbardziej uniwersalne kolory do TV) garnitur z kamizelką (przy rozpiętej marynarce w postawie siedzącej zakrywa ewentualne wszelkie mankamenty związane z pomarszczeniem koszuli i krawata) i spokojny, stonowany kolorystycznie krawat; w kieszonce na piersi biała chusteczka lub chusteczka pod kolor krawata, ale nie z tego samego materiału (por. Prezydent Lech Kaczyński i jego otoczenie), buty czarne, skarpetki czarne długie – podkolanówki (aby nie było wpadki: widać gołe nogi; por. wpadka Wicepremiera Dorna); kobieta powinna być ubrana analogicznie (kostium: marynarka+spódnica); w razie czego powinna mieć rajstopy na zmianę.

2. Postawa stojąca: u kobiety marynarka zapięta przynajmniej na jeden guzik; u mężczyzny najniższy guzik w kamizelce rozpięty; marynarka zapięta na wszystkie guziki przy marynarce dwurzędowej; jeden guzik górny przy marynarce jednorzędowej dwuguzikowej; dwa guziki górne przy marynarce trzyguzikowej; lepiej nakładać marynarki dwuguzikowej (łatwiej zapinać i rozpinać, bo jest tylko jedne guzik, który do tego służy); stoimy „na baczność”, prosto, głowa wyprostowana, ręce wzdłuż ciała, nogi leciutko rozstawiamy tak, że obie stopy nie wykraczają poza obszar wielkości kartki A4.

3. Przywitanie (czy pożegnanie) na długość wyprostowanej ręki; ręka prostopadle do podłogi.

4. Siadając mężczyzna rozpina wszystkie guziki u marynarki. Postawa siedząca: na całej powierzchni krzesła nie opierając się jednak o oparcie, nogi zgięte w kolanach pod katem prostym, stopy całe oparte na ziemi, lewa odrobinę wysunięta do przodu, kolana u kobiet muszą się stykać, u mężczyzn odległość pomiędzy nimi powinna wynosić kilka centymetrów; ręce najlepiej oparte na kolanach, a przy stole nadgarstki na stole.

5. Wstając mężczyzna zapina odpowiedni guzik (lub guziki) w marynarce.

6. Jeżeli używamy okularów do czytania to należy je bezwzględnie zdjąć, gdy patrzymy do kamery lub na rozmówcę (największy błąd: patrzenie sponad okularów; por. wpadka Premiera Marcinkiewicza).

7. Nie gestykulujemy (bezwzględnie).

8. Patrzymy zawsze albo na rozmówcę (gdy do niego mówimy) albo do kamery z zapaloną lampką (gdy nie mówimy do rozmówcy).

Stanisław Krajski