A A A

Obowiązki rodziców

Dawniej wesele odbywało się zawsze w domu rodziców panny młodej. Dziś odbywa się raczej już tylko w miejscowości, którą zamieszkują. Z dawnego obyczaju pozostał obowiązek organizowania i finansowania przez nich wesela. Obowiązki te nie są obecnie bezwzględne. Najczęściej to jednak rodzina panny młodej bierze na siebie organizację wesela, a jego koszty pokrywa na pół z rodziną pana młodego lub każda z rodzin pokrywa koszty udziału „swoich” gości. Alkohol zapewnia rodzina panna młodego. Te koszty można również, ale niekoniecznie, brać na pół.

Do obowiązków rodziców panny młodej należy też pokrycie wszystkich kosztów ślubu (opłata za ślub, dekoracja kościoła itp.), fotografa, wynajęcia samochodów dla świadków i gości, muzyki na ślubie i weselu.

Do obowiązków rodziców panna młodego należy zakup obrączek, wynajęcie samochodu dla młodej pary, zakup bukietu dla panny młodej i kwiatów dla świadków (bukiecików dla druhen, kwiatów do butonierki dla drużbów; pamiętajmy, że butonierka to dziurka w klapie marynarki – świadek musi wcześniej sprawdzić czy jest rozcięta), sfinansowanie podróży poślubnej, umeblowanie mieszkania państwa młodych.