A A A

Okulary i etykieta

Okulary dzielimy na te, które nosimy na stałe, okulary do czytania i okulary przeciwsłoneczne.

Co do tych pierwszych nie ma żadnych wskazań savoir vivre`u.

Gdy używamy okularów do czytania pamiętajmy o tym, aby, gdy je zdejmiemy nie bawić się nimi (szczególnie nie trzymajmy ich w zębach, bo jest to w bardzo złym guście) i nigdy, bezwzględnie nigdy, nie patrzmy sponad nich na inne osoby, bo jest to niegrzeczne, obraźliwe i w złym tonie.

Ciemne okulary stosujmy tylko tam, gdzie jest to naprawdę uzasadnione (na plaży i w górach np. na śnieżnych stokach) lub wtedy, gdy mamy kłopoty ze wzrokiem. Używając ciemnych okularów pamiętajmy o tym, by zdejmować je zawsze wtedy, gdy mówimy do kogoś, gdy ktoś do nas mówi, w zamkniętych pomieszczeniach i gdy znajdujemy się na terenie kawiarni czy restauracji nawet wtedy, gdy teren ten jest na świeżym powietrzu i w słońcu. Gdy mamy kłopoty ze wzrokiem i nawiązujemy z kimś rozmowę będąc w ciemnych okularach poinformujmy go koniecznie o tym dlaczego ich nie zdejmujemy.

Zasady dotyczące okularów przeciwsłonecznych nie dotyczą kobiet, których okulary w sposób wyraźny stanowią jedną z ich istotnych ozdób. Musi to być jednak wyraźnie widać, że okulary są elementem przemyślanej kompozycji obejmującej cały strój i dodatki lub okulary te muszą być swoistym dziełem sztuki, czymś pięknym czy wyjątkowym.