A A A

Frak z białą kamizelką

Zakłada się go po godzinie 19.00 podczas oficjalnych obiadów, przyjęć bufetowych, uroczystych premier i koncertów, w których biorą udział państwowi dostojnicy najwyższego szczebla.

Frak uszyty jest z czarnego sukna, klapy ma pokryte jedwabiem. Spodnie z tego samego materiału z naszytymi na zewnętrznych szwach galonami. Występuje w dwóch fasonach: angielski - dla mężczyzn wysokich i szczupłych („bardziej opasujący ciało”; długie poły sięgające poza zgięcia kolan); francuski - dla mężczyzn niższych i tęższych (bardziej „kusy” i wycięty; poły do kolan).

Do tego koszula biała usztywniona z kołnierzykiem stojącym, z łamanymi rogami (guziki w niej zrobione są z pereł - wersja najbardziej elegancka lub zamiast guzików są w niej wyjmowane nity), spinkami srebrnymi, złotymi lub z masy perłowej, białą wiązaną muszką (w kształcie prostym, motyla lub diamentu), białą jedwabną chusteczką w kieszonce na piersi (nie może być w kształcie prostokąta), zegarkiem kopertowym z dewizką w kieszonce kamizelki lub na czarnej wstążce, w kieszeni spodni, czarne lakierki i czarne ,jedwabne skarpetki. Nosi się do niego również duże ordery i odznaczenia.

Do fraka nosi się czarny płaszcz, rękawiczki białe, skórkowe, cylinder, szalik biały jedwabny. Nie wychodzi się w nim poza budynek (tylko do samochodu).

Do fraka obowiązują specjalne zachowania: nie zapina się w nim nigdy guzików; nie wolno trzymać rąk w kieszeni spodni (nawet jednej); siada się w nim odrzucając poły (nie wolno na nich usiąść); siada się bokiem, a na wprost tylko podczas jedzenia i wtedy jego poły powinny zwisać z obu stron krzesła; nigdy nie zdejmuje się górnej części w miejscach publicznych.

Stanisław Krajski