A A A

Smoking

Smoking zakłada się na uroczyste przyjęcia po godz. 19.00, zabawy sylwestrowe, premiery i uroczyste koncerty, przyjęcia weselne odbywające się wieczorem.

W wersji podstawowej uszyty jest najczęściej z czarnego, cienkiego materiału. Ma klapy wyłożone atłasem. Występują trzy jego fasony: dwurzędowy (nosi się go bez kamizelki), jednorzędowy klasyczny, jednorzędowy z klapami szalowymi (nosi się je z czarną kamizelką). We wszystkich fasonach można też nosić (w jednorzędowym zamiast kamizelki) szeroki na 12-18 cm tzw. hiszpański pas.

Nosi się do niego spodnie z tego samego materiału (na ich zewnętrznych szwach naszyte są pojedyncze, czarne, jedwabne lampasy) oraz białą koszulę z półsztywnym gorsem, półsztywnymi odkładanymi mankietami i kołnierzykiem odkładanym albo z zagiętymi końcami oraz czarną (i tylko czarną), osobiście wiązaną (nigdy gotową) muszkę.

Do tego czarne jedwabne skarpetki, klasycznie, czarne lakierki (ewentualnie sznurowane, czarne pantofle o cienkiej podeszwie), a w kieszonce białą, jedwabną chusteczkę (ewentualnie zegarek na czarnym pasku z cienkiej, koźlej skóry).

Gdy jest ciepło można też założyć biały smoking (biała jest tylko marynarka). Spodnie (do białego fraka są z gabardyny) i pozostałe dodatki są w takim wypadku identyczne.

Do smokingu zakłada się czarny lub szary płaszcz i czarny miękki kapelusz.

Stanisław Krajski