A A A

Wydzieliny zwierzęce wchodzące w skład perfum

 

W perfumiarstwie używa się tylko czterech zwierzęcych wydzielin:

 

Ambra

 

Zwana też szarą ambrą. Jest to woskowata, szarobrunatna substancja obecna w jelitach kaszalotów (jest złogiem, który tam się odkłada, swoistą pastą leczącą rany jelit wywołane przez połknięte głowonogi – mątwy, ośmiornice, kałamarnice).

Jej bryły są znajdowane na plażach, głównie Australii, Nowej Zelandii, w zachodniej części Oceanu Spokojnego.

W perfumiarstwie rozdrabnia się te bryły, a następnie rozcieńcza się uzyskany proszek. Powstałą w ten sposób zawiesinę wstrząsa się przez kilkanaście miesięcy w specjalnych maszynach.

Wstanie świeżym ma przykry zapach. Po wysuszeniu traci go i zyskuje lekką przyjemną woń, która bywa określana jako woń morskich wybrzeży z dodatkiem aromatu herbaty. Spełnia w perfumach również rolę utrwalacza innych zapachów. Potęguje je i pogłębia.

Ambra jest drogim surowcem i używa się jej wyłącznie w kompozycjach zapachowych najwyższej jakości. W innych pachnidłach stosuje się jej syntetyczne lub roślinne substytuty (np. z nasion hibiskusa).

 

Cybet

 

Wydzielina gruczołów kołoodbytniczych drapieżnych ssaków żyjących w Afryce, które nazywają się cywetami. Obecnie uzyskiwana jest ze zwierząt hodowlanych.

Cybet po rozcieńczeniu alkoholem ma charakterystyczny zwierzęcy, zmysłowy ciepły zapach, bardzo intensywny, ostry, słodkawy, przypominający piżmo.

W produkcji perfum syntetyczne odpowiedniki cybetu stosuje się jako utrwalacze zapachów.

Uchodzi za silny afrodyzjak.

Kastoreum (strój bobrowy)

Ta substancja, występująca również pod łacińskimi nazwami Castoreum i Castoreum Extract, to wysuszona na czerwonobrązowy proszek wydzielina gruczołów bobra europejskiego czy bobra kanadyjskiego (bobry używają tej substancji do natłuszczania futra w celu ochrony przez negatywnymi czynnikami zewnętrznymi).

Głównym składnikiem zapachowym tej substancji jest kastoramina – skomplikowany, organiczny związek chemiczny.

Kastoreum powoduje, że w perfumach pojawia się ciepła nuta zwierzęca. Powoduje też „zaokrąglenie” innych zapachów i je utrwala.

 

Piżmo

 

Jest to wonna wydzielina gruczołów znajdujących się na podbrzuszu piżmowca (azjatyckiego ssaka podobnego do sarny). Samiec piżmowca znaczy piżmem „swój” teren.

Ze względu na ochronę tego rzadkiego gatunku stosuje się w przemyśle perfumeryjnym syntetyczne odpowiedniki piżma, nazywane białym piżmem (white musk), lub ekstrakt z arcydzięgla (angelica) czy olejek ambretowy (ambrette).

Perfumiarze rozpuszczają piżmo w alkoholu. Otrzymany roztwór posiada balsamiczny, ciepły, zwierzęcy aromat i świetnie utrwala różne kompozycje zapachowe, a jego intensywna woń w znacznym stopniu kształtuje końcowy aromat nut bazowych perfum.

Piżmo jest niezwykle trwałe.

Uznawane jest za afrodyzjak.

 

Hyraceum

 

Jest to wysuszona i stwardniała, leżąca na świeżym powietrzu przez wiele lat (czasami setki lat) substancja będąca mieszaniną moczu i kału małego zwierzątka zamieszkującego Afryką i Azję Mniejszą, które nazywa się góralek przylądkowy (Procavia capensis) i przypomina nieco świnkę morską.

Substancja ta jest raczej rzadko stosowana w perfumiarstwie.

Jej zapach przypomina mieszaninę zapachów: piżma, kastoraneum, cybetu, tytoniu.